Umowa pożyczkowa i inne ważne dokumenty – co trzeba o nich wiedzieć

Umowa pożyczkowa to „świstek” szalenie ważny, w kontekście brania pożyczki. Z jakiego powodu? Dlatego, że w niej właśnie zawarte są najdrobniejsze informacje, wszystkie szczegóły mające związek z braną pożyczką, włącznie z oprocentowaniem czy przeróżnymi, dodatkowymi opłatami. Jeśli na przykład wyjdzie na to, że instytucja od której pożyczyliśmy pieniądze nie wywiązuje się z tego, co nam obiecała, swoich praw możemy dociekać jedynie dzięki wspomnianej umowie pożyczkowej. Zacznijmy jednak od początku…

W jaki sposób powinna wyglądać umowa i co musi być w niej zamieszczone

Umowa zawierana przy zaciąganiu pożyczki, podobnie jak wszelkie inne umowy, musi być stworzona w 2- óch takich samych kopiach i podpisana przez jedną i drugą stronę. Kluczowe przy podpisywaniu się jest to, żeby prócz podpisu imieniem i nazwiskiem na końcowej stronie, na każdej jednej z boku zrobić parafkę. Przez zastosowanie tego „myku” mamy pewność, że żadna strona nie będzie dołączona do umowy już po podpisaniu. Dobrze będzie w tej sytuacji także zerknąć na to, czy wszystkie kartki są ponumerowane.

i4

Jeżeli mówimy o bardziej technicznym aspekcie, to powinniśmy wziąć pod uwagę to, czy w umowie w wyraźny sposób zaprezentowane są wszystkie detale takie jak wysokość rat, termin spłaty zadłużenia czy koszt ubezpieczenia kredytu. Jeżeli wszystko się zgadza, składamy czytelny podpis i chowamy ją w bezpiecznym miejscu.

Ile czasu trzymać dokumenty?

Nie krócej niż przez okres trwania zobowiązania, ale najmądrzejszym rozwiązaniem będzie zatrzymać wszystkie dokumenty przez okres nawet paru lat. W życiu bywa różnie, a dokument jakim jest umowa zawsze pozwala czuć się bezpieczniej. Z resztą jeżeli przedmiotem naszych dywagacji są dokumenty pożyczkowe, to identycznie sprawa wygląda ze wszystkimi innymi. Do póki nie skończy się okres przedawnienia, a w naszym państwie wynosi on 5 lat, najkorzystniej jest wszystko przechowywać- na szczęście nie zajmuje to zbyt wiele przestrzeni.

Więcej informacji w temacie dokumentów odnaleźć mamy okazję na łamach strony informacjefinansoweonline. To naprawdę ciekawy portal, który (jak nietrudno się domyślić) zawiera szereg wiadomości o produktach finansowych, szczególnie o pożyczkach. Dzięki informacjom z tego serwisu można np. dowiedzieć się na co można przeznaczyć pożyczkę albo czym są pożyczki social lendingowe.