Wybieramy okna dla lokalu mieszkalnego

Nabywając mieszkanie z rynku pierwotnego albo wznosząc nowy budynek mieszkalny ewentualnie dokonując zakupu na rynku wtórnym niejednokrotnie stajemy przed potrzebą wymiany albo montażu nowiutkich okien.

okno budynek
Cyklicznie twierdzi się, że selekcja|wybranie|wybór} okien zazwyczaj sprowadza się do wyboru stolarki okiennej i barwy. To jednak nieprawda, dziś warto zaznajomić się z parametrami technologicznymi takowych okien przed ich wyborem.

Parametry fachowe okien

W wyborze okna należałoby uwzględnić współczynnik przenikania ciepła. Jest on podawany dla dowolnego z modeli podstawowych okien. Jako energooszczędne okna możemy nazwać takie, jakie mają ten współczynnik na poziomie 1.0W/m2. Kolejnymi parametrami są wodoszczelność i odporność na obciążenia podmuchami wiatru, tym aspektem powinny intrygować się rodziny planujące rezydować na wyższych kondygnacjach. Wodoszczelność jest przez wielu zawodowców atrybutem, jaki określa solidność okna. Inny aspekt to współczynnik przenikania energii słonecznej. Jest wyrażony w procentach i jest znaczny głównie zimą. Bo wyższy atrybut to wydajniejsze ogrzewanie mieszkania zimą z zastosowaniem energii ze słońca. Kolejny ważny aspekt to współczynnik przenikania światła, jeśli jest niższy aniżeli 70% to źle. Im wyższy parametr tym jaśniej w mieszkaniu, mniej wyda się na oświetlenie. I na zakończenie następny ważny parametr, jakim jest współczynnik tłumienia hałasu. Zwykle okna mają ten współczynnik na poziomie 30-35 dB i jest on satysfakcjonujący.
okno wieżowiec

Czy potrzebna jest wentylacja?

Z reguły taka wentylacja w oknach jest realizowana przez nawiewniki. Czy wskazane jest się na to zdecydować? Istotnie tak, albowiem zapewnia to poprawną wentylację mieszkania. Bez owego okna będą się przysłowiowo pocić, albowiem na szybie ukaże się para i rosa, co może dodatkowo kiepsko wpłynąć na zdrowie lokatorów.

Jaka stolarka?
Jeżeli rezydujemy w domu lub wznosimy dom mamy możliwość wybrać swobodnie z bogactwa ofert firm. Na przykład z oferty jednostki Optimus System https://www.oknaoptimus.eu/, jaka oferuje usługi w trójmieście i w całym województwie pomorskim. Jeśli jednak zmieniamy okna w dużym budynku już tak cudownie nie jest. Selekcja stolarki nie może niszczyć zamysłu całego budynku i może skutkować nawet karami pieniężnymi. Dla sporej liczby ludzi to argument i sygnalizuje to, że budynek wolnostojący jest lepszą alternatywa niż mieszkanie w bloku.
okno